Blog - recepty

Vzhledem k nepravidelnému tvaru hlíz je nutné věnovat dostatečnou pozornost odstranění veškeré zeminy a jiných cizích látek z povrchu před vlastní konzumací či kuchyňskou úpravou. Nejvhodnější pomůckou je k tomu menší kartáč. Poté hlízy dvakrát až třikrát ve vodě propláchneme, což obvykle postačuje k tomu, aby nemusely být škrábány či loupány (jejich slupka je jemná, neobsahuje korkovitou vrstvu jako slupka brambor)

Zbavíme-li hlízy přece jen slupky, snadno hnědnou. Na chuti se sice nic nemění, ale ztmavlá dužnina vzhledově nepůsobí dobře. Proto je doporučeno klást je do okyselené vody (použijeme ocet, citronovou šťávu či přímo kyselinu citronovou). 

Loupání hlíz si usnadníme, když je po očištění přelijeme vařící vodou.


Poměr surovin dělám ,,od oka". Je to taková naše oblíbená, rychlovka na zdravou večeři. :)

Unikátní možnosti topinamburu využívali lidé k léčení nemocí v praktickém domácím léčitelství, při různých onemocněních i kosmetických problémech. Tyto recepty vycházejí ze základů starých tradic a postupů lidového léčitelství.

Syrové hlízy topinambur a mrkev očistíme a nastrouháme, zakápneme citronem, osolíme, opepříme a přidáme zakysanou smetanu, případně majonézu dle chuti.

V hrnci rozpálíme olej a usmažíme cibuli do zlatova, přidáme nakrájené topinambury na kostky a ještě osmahneme. Zalijeme vývarem tak, aby byly topinambury ponořené a vaříme do měkka. Uvařené topinambury rozmixujeme do kašovité konzistence, zjemníme smetanou. Dochutíme prolisovaným česnekem a solí, ozdobíme bylinkami.

Topinambury nakrájet na tenké plátky (i se slupkou) rozložit na plech s pečícím papírem lehce osolit a pokapat olejem a nechat odpočinout. Rozehřejeme si troubu na 150 °C. Pečeme 30minut poté plátky otočíme a pečeme dalších 30minut. Hotovo😊